Alexandrite Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Uygulanabilir

Alexandrite Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Uygulanabilir

Lazer epilasyonunda kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir.

Bunu ancak bu derinliğe ulaşan etkin bir lazer cihazı sağlayabilir. Tedavi esnasında ise tüylerin büyüme aşamaları olan anajen ,katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Lazer uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Günümüzde lazer epilasyonunda kalıcı sonuçlar vermektedir. Lazer ile kökler tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır.. Hormonal bozukluğu olan kadınlarda yeni kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen kişilerde mutlaka hormon tetkik ve tedavisi gerekebilir. Lazer epilasyondan hemen sonra cilt üzerinde en fazla birkaç saat içerisinde geçecek şekilde hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir.

Günümüzde erkeklere de lazer epilasyon yaygın olarak uygulanmaktadır. Erkeklerde kıl köklerinin hacmi kadınlara göre daha büyük olduğu için, lazer ışınını daha iyi absorbe edebilmektedirler. Bundan dolayı lazer epilasyon erkeklerde daha kısa sürede bile sonuç verebilmektedir. Lazer epilasyonda kısa sürede sonuç almayı belirleyen en önemli unsurlar ise cilt rengi ve kıl renginin durumudur. Cilt ne kadar açık, kıl rengi ne kadar koyu ise sonuç o kadar kısa sürede alına bilmektedir.

Uygulamalar 4-6 hafta arayla yapılır. 4 haftadan önce yapılmaz. Seans aralarını uzatmak tedavinin etkinliğini azaltır. Beklenen sonucu elde etmek için kişinin seanslarına düzenli gelmesi gerekir. Seans sayısı kişiye göre değişir. Kıl rengi, ten rengi, kilo, hormonal bozukluklar, yaş seans sayısını etkileyen faktörlerdir. Açık renk tüyler ve koyu tenli kişilerde seans sayısı artabilir. Her uygulamada kılların yaklaşık %20′ si dökülür. Lazer epilasyonda başarı oranı %80 civarındadır.

Alexandrite Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Uygulanabilir